Lidé

Ukrajina + my = bolavé ❤️

09.03. 2022

Na zotavení hlubokých ran bude třeba dlouhých desetiletí, ale k zalepení akutních šrámů se snažíme hledat cestu i my v Kofole.

Těžko se mi formuluje nějaký postoj k tomu, co všichni intenzivně prožíváme. Ani jsme nestihli vydechnout od restrikcí a společnosti rozdělené kovidem, aby svět začal ochromovat krvelačný nepřítel. 

Putinovská agrese na Ukrajině se mnou cloumá… Prožívám ji velmi osobně. Možná i proto, že podobnými hrůzami bratrovražedné války si prošel před více než 70 lety můj táta, moji prarodiče, celá naše řecká rodina. Jako by se mi to teď ozývalo někde v genech. Občanská válka v Řecku rozvrátila společnost a dnes už s odstupem mohu říct, že to trvalo dvě až tři generace, než se staré křivdy zahojily. To jsou na desítky let pošramocené vztahy, pochroumaná rodinná pouta a šrámy na duši celé země.  

Umím si představit, že něco podobného budou muset nyní zažívat i rodiny zavlečené do války na Ukrajině. Snažím nepodléhat emocím. Jde to těžko, média nás masírují, lidé umírají a emoce umocňuje i nejistota z budoucího vývoje. 

Zatímco vleklý kovid nás rozděloval i uvnitř jednotlivých států, aktuální válka, zdá se, okolní svět stmeluje. Strhla se obrovská vlna solidarity. I my od víkendu řešíme, jak a kde nejlépe pomoci. Pitný režim vysíláme na východní hranice Slovenska ve vlacích RegioJet, jsme v kontaktu i se starosty našich obcí a měst a nabízíme součinnost, finanční pomoc, ale třeba i zajištění ubytování. Město Krnov, se kterým úzce spolupracujeme, a který řeckou migrační zvládl v minulosti, už nyní poskytuje zázemí mnoha uprchlickým ukrajinským rodinám a svými kroky inspiruje i další města. Využíváme i naše vozy Santa Trans k transportu potřebného materiálu na východ. Pomocnou ruku nabízíme i našim ukrajinským kolegům, kteří jsou u nás zaměstnaní. A do budoucna samozřejmě nabízíme i práci. Jsou to možná jen střípky, ale každý střípek cílené pomoci se počítá. Zatím jsme vyčlenili na finanční a materiální pomoc 10 mil. Kč. Myslím ale, že "tato noc nebude krátká" a bude třeba vytrvat dlouhou dobu. Proto jsme připraveni tuto částku dále navyšovat.

Pokud víte, kde se naše možnosti materiální, ubytovací nebo finanční pomoci můžou hodit, neváhejte nás kontaktovat na [email protected].

Následky všech válek jsou dlouhé a zotavení z nich bývá složité. Zkusme neztratit víru, překonat strach, nepropadat zoufalství, apatii a nepodléhat vzrušení. Snažme se emoce držet na uzdě a kultivovat v sobě a ve svém okolí to dobré. Osobní postoj a nastavení každého z nás je totiž vždy to nejdůležitější pro překonání těžkých chvil.

Jannis Samaras, náčelník Skupiny Kofola