Značky

Loňská vítězná hrušeň získala ošetření a vlastní příchuť minerální vody

01.06. 2023

Vítězství v posledním ročníku ankety Strom roku přineslo loňské vítězce Hrušni hniličce z Příbramska hned dvě ocenění. K Hrušni jsme se vydali společně s arboristy, kteří ji poskytli odbornou ozdravnou péči. Vzdát hold se jí rozhodl i generální partner Ondrášovka speciální edicí minerální vody – Ondrášovkou hruškovou.

Loňská vítězná hrušeň získala ošetření a vlastní příchuť minerální vody

„Když jsme vymýšleli novou příchuť, padla naše volba právě na hrušku. Limitovanou edicí chceme vzdát hold loňské vítězce ankety. Etikety zdůrazňují spojení s přírodou a se stromy, kterým se v Ondrášovce dlouhodobě věnujeme. Zároveň upozorňujeme na důležitost ankety i nezbytnost péče o stromy v našem okolí. Je jen správné, abychom se o naši přírodu starali a alespoň částečně jí vraceli, co si z ní bereme,” uvádí Kateřina Ceralová, manažerka Ondrášovky.

Druhého ocenění se dočkala 300letá hrušeň díky zásahu profesionálního stromolezce. Arboristické ošetření provedla společnost PROSTROM Bohemia, která odbornou péči věnuje vítězi ankety už přes deset let. „Strom má v kmeni i postranní větvi dutinu. Díky ní by se mohl rozlomit, což je u ovocných stromů nejčastější problém. Na hlavní postranní větev jsme tedy připevnili pevnou vazbu, která strom staticky zajistí. Dále jsme provedli zdravotní řez v koruně. Díky tomu s námi hruška může být i dalších sto let,“ předpovídá Zdeněk Kovářík z PROSTROM Bohemia.

Na ozdravnou kůru „svého stromu“ se přišli podívat i manželé Kopáčkovi, kteří hrušeň do ankety přihlásili jako symbol své lásky. Chodili k ní totiž už před desítkami let na své první schůzky. „Soutěž k hrušni přivedla velkou pozornost. Už dříve lidé z okolí věděli, že je to výjimečný strom. Teď se však na vítězku sjíždějí podívat zájemci i z velké dálky. Díky Stromu roku jsme si nejen my, ale i naše děti a přátelé začali stromů víc všímat a doceňovat jejich krásu i sílu,“ přiblížila Libuše Kopáčková.