Značky

Miláček a brouček nepatří jen do ložnice. Tři čtvrtiny Čechů se přezdívkou rády chlubí na veřejnosti

13.04. 2021

Zlato, miláčku, prdelko, … Milé, vtipné či lehce peprné přezdívky si lidé dávají, aby si projevili lásku a náklonnost. Vlastní jazyk a zvyky zamilované spojují a posilují partnerství. Češi si v láskyplných přezdívkách libují, používají je celé tři čtvrtiny lidí. Zároveň si nechtějí lásku komplikovat: asi čtvrtina Čechů „recykluje“ přezdívky z předcházejících vztahů. Ukázal to průzkum Kofoly, který zpracovala společnost STEM/MARK

Miláček a brouček nepatří jen do ložnice. Tři čtvrtiny Čechů se přezdívkou rády chlubí na veřejnosti

Průzkum se zaměřil i na to, zda si říkají lidé v Čechách jinak než na Moravě, jak se mění používání přezdívek s přibývajícím věkem nebo jaké nejpodivnější oslovení pro své milované používáme.

Na Moravě rádi vymýšlejí originální přezdívky

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastější přezdívkou je podle průzkumu Zlato (20 %), následované Miláčkem (17 %), Láskou (14 %) a Broučkem (7 %). Oslovení Prdelko používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy. Zlato sice vévodí souhrnným tabulkám, ale při detailnějším pohledu do regionů se dozvídáme, že na Moravě letí pestřejší jména lásky. Možná se projevuje typicky barvitá slovní zásoba a kreativita, protože Moravané dvakrát častěji než lidé z Čech odpovídali, že oslovují partnera vlastní originální přezdívkou.

Za přezdívky se nestydí hlavně mladší generace

I když se říká, že láska kvete v každém věku, rok narození u volby partnerských přezdívek jistou roli hraje. Čím jsme starší, tím méně je používáme. Více než třetina lidí nad 45 let přezdívky nikdy nepoužívá, proti tomu v nejmladší generaci od 15 do 29 let přezdívkám fandí 80 % dotazovaných. Podobně respondenti odpovídali i na to, zda láskyplné přezdívky patří jen do ložnice nebo na sebe Broučku a Kočičko můžeme běžně volat i na veřejnosti, v obchodě nebo kempu. Pro 62 % lidí ve věkové skupině od 15 do 29 let je běžné používat láskyplná oslovení i před rodinou a kamarády, ale u lidí starších 45 let je to už jen 35 %.

Vztahový psycholog a párový terapeut Pavel Rataj vysvětluje, proč jsou pro nás přezdívky důležité: „Z psychologického hlediska jde o proudění emocí k výjimečnému člověku našeho života. Přezdívky pramení z hloubky naší romantické duše, kde sídlí vztahové touhy, intimní fantazie a očekávání. Je jasné, že s postupnými roky vztahu jejich užívání klesá nebo ztrácí svůj původní rozměr blízkosti.“

Z dlouhodobého hlediska Rataj doporučuje zpozornět ve dvou případech: pokud přezdívka zcela nahradí jméno partnera nebo se přezdívkou stane označení mamko/taťko, mámo/táto. „Pouze partneři, kteří na svém vztahu pravidelně ‚zahradničí‘, mají naději si udržet oslovení přezdívkou jako příjemný emoční dotyk,“ zdůrazňuje psycholog, který je autorem projektu Cesty partnerství. I díky přezdívkám pak lze nudné či náročné situace zvládat s láskou.

Muže přezdívky uvádí do rozpaků častěji než ženy

Více než 80 % oslovených nijak nevadí, když si před nimi cizí lidé říkají přezdívkami. Však za lásku se nikdo stydět nemusí. A to i přesto, že přezdívky, které dotazovaní uváděli v průzkumu, ne vždy vyzněly lichotivě, jako například Smraďoch, Ušoplesk nebo Koště. I tady však platí okřídlené „Když ji miluješ, není co řešit“.

Rozdíly se najdou i mezi pohlavími. České muže používání přezdívek v okolí uvádí do rozpaků dvakrát častěji než ženy. Vztahy si až třetina mužů nekomplikuje tím, že by novou lásku omylem oslovila špatně a uchyluje se k recyklaci starých, již použitých přezdívek, které používá i pro nové partnery. Muži navíc až pětkrát častěji než ženy doufají, že takové oslovení bude „bezpečné“ a že na to nový protějšek nepřijde.

Fofola nebo Černé zlato? Láska má 1000 jmen

Kofola zamilovaným dlouhodobě fandí a letos s přezdívkami pracuje v kampani Láska má 1000 jmen. „Přezdívky se nejčastěji dávají blízkým osobám, ale lidé dokážou zamilovanými jmény častovat i domácí mazlíčky nebo třeba auta. A ani Kofola v tomhle není výjimka. Točená Kofča asi nikoho nepřekvapí, ale zákazníci jsou schopni objednat si třeba Fofolu nebo jedno Černé zlato. I to je pro nás láska,“ vysvětluje Břetislav Koláček, marketingový manažer značky.

Výsledky průzkumu v grafech:
Jakou přezdívkou říkáte svému partnerovi (případně bývalému partnerovi) nejčastěji?
Všichni respondenti, n=526 [údaje v %]

Vadí vám, když se jiní lidé před vámi oslovují mazlivými přezdívkami?
Všichni respondenti, n=526 [údaje v %]

Vadí vám, když se jiní lidé před vámi oslovují mazlivými přezdívkami?
Všichni respondenti, n=526 [údaje v %]

Při jakých příležitostech se s partnerem oslovujete přezdívkou?
Jen respondenti, kteří oslovují partnera/partnerku přezdívkou, n=394 [údaje v %]
Respondenti měli možnost uvést více odpovědí.

Používáte stále stejnou přezdívku pro všechny bývalé i současné partnery?
Jen respondenti, kteří oslovují partnera/partnerku přezdívkou, n=394 [údaje v %]

Výběr nejpodivnější přezdívek, které účastníci průzkumu někdy zaslechli:

O průzkumu
Autor: STEM/MARK
Metodika: CAWI dotazování
Počet respondentů: 526 (Populace ČR ve věku 15–64 let)
Období sběru dat: 10. až 13. 2. 2021