Byznys

Skupina Kofola meziročně zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

11.11. 2019

I přes nepřízeň počasí se Skupině Kofola opakovaně daří navyšovat tržby, meziročně zaznamenala růst o 3,6 %. Tržby za prvních devět měsíců tohoto roku navýšila o 169,1 mil. Kč na 4 893,3 mil. Kč. V třetím kvartálu narostl ukazatel EBITDA o 9,3 %, přičemž meziročně zůstal na podobné úrovni, když narostl o 0,5 %.

Skupina Kofola meziročně zvýšila prodeje,  přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

„Proti nám stálo chladnější letní počasí v porovnání s loňským rokem, vyšší mzdové i logistické náklady. Přesto jsme dokázali opakovaně růst i na saturovaných trzích v Česku a na Slovensku. Růstu významně přispěl Adriatický region. Akvizicí společnosti Espresso jsme posílili segment Fresh & Herbs. Za nás je to určitě dobrý výsledek,“ komentuje hospodaření za prvních devět měsíců tohoto roku Jannis Samaras, šéf Skupiny Kofola.

Nejrychleji roste Adriatický region, kde Kofola vykázala ve třetím kvartálu tržby vyšší o krásných 9,7 %. Výborně se od začátku roku daří v Chorvatsku. Tržby v regionu tradičně táhnou prodeje minerální vody Radenska, která letos slaví 150leté výročí, a segment sycených limonád (zejména lokální značky Ora, Nara, Inka i licencované Pepsi).

Stabilní růst drží ČeskoSlovensko, kde se na vysoce konkurenčním trhu oproti loňskému teplému létu podařilo v letošním třetím kvartále navýšit tržby o 1,9 %, EBITDA ve stejném období proti roku 2018 vzrostla o 7,1 %. Spokojenost dodávají stabilní prodeje Kofoly a pramenité vody Rajec, růst sirupů Jupí, produktů z portfolia Rauch a dynamický růst značky Royal Crown Cola. Půl roku po startu dosáhla vynikajících výsledků Kláštorná Kalcia, která neustále navyšuje svůj tržní podíl, a očekáváme, že i nadále bude podporovat československý business. Velmi dobře se daří po rebrandingu značce energetických nápojů Semtex. Radost Skupině dělá podíl v segmentu HoReCa, který i nadále roste.

V segmentu Fresh & Herbs narostly meziročně tržby o téměř 10 %, tedy o 45,4 mil. Kč, za čímž stojí akvizice společnosti LEROS, výrobce čajových směsí z léčivých rostlin, a společnosti Espresso, distributora kávových směsí Café Reserva a cejlonských čajů Dilmah na československém trhu.

v milionech Kč (pokračující činnosti)

9M2019*

9M2018*

Změna

2019/2018

Změna

2019/2018

Tržby

4 893,3

4 724,2

169,1

3,6 %

EBITDA

860,2

856,3

3,9

0,5 %

* upraveno o jednorázové položky