Byznys

Ustronianka převezme firmu Hoop Polska

04.02. 2019

Ustronianka, přední polský výrobce minerálních vod, konkrétně její majitel, firma ZMB Capital, a Kofola ČeskoSlovensko, jeden z největších výrobců nealkoholických nápojů v Evropě, podepsali smlouvu o koupi 100 % akcií společnosti Hoop Polska. Pro dokončení celého procesu je třeba splnit několik podmínek na obou stranách a získat souhlas od místního antimonopolního úřadu UOKIK. Uzavření transakce se očekává na jaře tohoto roku. Po tomto kroku získá společnost Hoop Polska důvěryhodného a stabilního vlastníka, který díky svým bohatým zkušenostem bude i nadále rozvíjet její dosavadní podnikání.

Ustronianka převezme firmu Hoop Polska

Dnes obě strany uzavřely smlouvu, podle které skupina Kofola převede na firmu ZMB Capital 100 % akcií společnosti Hoop Polska, která je známá především jako producent a distributor nápojů Hoop Cola, populárních sirupů Paola, minerálních vod Arctic a dětských nápojů Jupík na polském trhu. Od roku 2018 společnost Hoop Polska distribuuje také ledové čaje značky Nestea. Skupina Ustronianka přebírá celý podnik včetně výrobního závodu v Kutnu, všechny ochranné známky pro klíčové značky, zaměstnance i distribuční sít.

„Dohoda, prostřednictvím které se Hoop Polska stává naší součástí, je významným milníkem pro zvýšení naší konkurenceschopnosti na trhu. Díky této transakci jsme získali nejen moderní výrobní závod, ale také populární a tradiční polské značky," říká majitel skupiny Ustronianka Michał Bożek.

Skupina Kofola již dříve informovala, že prodej společnosti Hoop Polska je jedním z možných scénářů jejího působení na polském trhu. K tomu říká Jiří Vlasák ze skupiny Kofola: „Věříme, že se nám podařilo zajistit stabilitu pro společnost Hoop Polska i pro její zaměstnance. Jsme rádi, že bude v rukou Ustronianky, respektované místní společnosti s rodinnou tradicí, která působí na trhu již řadu let, takže Hoop a jeho produkty mají skvělé vyhlídky."

Společnost Premium Rosa, polský výrobce ovocných a bylinných produktů, která se stala členem skupiny Kofola v roce 2017, není součástí této dohody. Po dokončení výše uvedené transakce se skupina Kofola zaměří na další vývoj, tedy na rozvoj značky Premium Rosa na polském trhu, stejně jako na další klíčové trhy skupiny v České republice, na Slovensku a na Jadranu.

Transakce bude dokončena, jakmile budou splněny podmínky na obou stranách. Hoop Polska po převzetí novým majitelem bude na polském trhu i nadále nabízet oblíbené tradiční nápoje.

O společnosti Ustronianka:

Společnost Ustronianka, kterou vlastní Michał Bożek, byla založena v roce 1980. Z malého výrobního závodu se stala jedním z předních polských výrobců minerálních vod, džusů a dalších nápojů. Zaměstnává téměř 500 pracovníků. Společnost si vybudovala pevnou pozici na domácím trhu, současně se zaměřila na expanzi na zahraniční trhy. Díky investicím do inovací vlastní Ustronianka jeden z nejmodernějších výrobních závodů v Polsku, díky čemuž je o její výrobky a značky velký zájem. V roce 2010 Ustronianka jako první uvedla na polský trh minerální vodu s jódem. O dva roky později, díky velkým investicím, se společnost pustila do výroby džusů vyrobených prostřednictvím pokročilé aseptické technologie, která umožňuje vyrábět plně přírodní, nesycené nápoje bez konzervačních látek. Stále rostoucí portfolio produktů firmy zahrnují jak minerální, ochucené vody, tak i nápoje s obsahem šťávy. Jde například o Grappu, známý sycený nealkoholický nápoj, a dále o značky Grapcio a Grapcio Kids či Ice Tea Ustronianka Plus. Již řadu let firma podporuje polský sport, například skoky na lyžích, od roku 2015 také polský národní fotbalový tým. Právě minerální voda společnosti Ustronianka je jedinou oficiální minerální vodou pro polský národní fotbalový tým.

O skupině Kofola:

Skupina Kofola je jeden z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů s osmi výrobními závody na pěti evropských trzích, celkově skupina Kofola zaměstnává více než 2 100 lidí (bez ruského podniku).
Do produktového portfolia společnosti Kofola v ČeskoSlovensku patří tradiční kolový nápoj s originální recepturou Kofola, pramenitá voda Rajec, řada sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a další tradiční československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola. V licenci vyrábí a distribuuje nápoje Royal Crown Cola, Orangina. Společnost Kofola je výhradním distributorem značek Evian a Badoit pro Českou a Slovenskou republiku a tradiční minerální vody z léčivého zdroje Vincentka pro české maloobchody a gastronomii. Od začátku roku 2015 Kofola exkluzivně distribuuje v České republice a na Slovensku produkty společnosti Rauch. Do skupiny Kofola patří i síť UGO, která v ČeskoSlovensku provozuje 81 UGO Fresbarů a  Salaterií. V roce 2017 společnost koupila polského výrobce ovocných a bylinných produktů Premium Rosa. Nejnovější akvizicí je společnost LEROS, tradiční český výrobce směsí z léčivých rostlin a slovenská minerální voda Kláštorná.
V roce 2015 se členem skupiny stala slovinská společnost Radenska. Portfolio tradičních značek minerálních vod Radenska, ovocných nápojů Ora a Oaza bylo od roku 2016 doplněno o oblíbené chorvatské značky nápojů Nara, Inka a Voćko. Od roku 2016 se Radenska stala výrobcem a distributorem nápojů Pepsi, Mirinda a 7Up na chorvatském trhu. V roce 2016 skupina Kofola koupila chorvatského výrobce minerálních vod Studenac.