EKOfola

rPET a vratné sklo jsou pro spotřebitele jednou z nejekologičtějších cest

17.09. 2021

Jaký nápojový obal je k přírodě nejšetrnější? Dlouhodobě si klademe otázku, jak vyrábět naše produkty co nejohleduplněji k přírodě, ale přitom zajistit stálou kvalitu nápojů a zachovat komfort pro spotřebitele. Už 6 let pravidelně počítáme uhlíkovou stopu jednotlivých obalů a snažíme se činit taková rozhodnutí, která v budoucnu povedou k co nejmenším nárokům na práci s primární surovinou, ke snižování spotřebované energie a k minimalizaci odpadu.

rPET a vratné sklo jsou pro spotřebitele jednou z nejekologičtějších cest

Již několik let inovujeme
Poté, co jsme posílili v našem portfoliu téměř bezobalové čepované nápoje, které jsou distribuované v opakovaně využitelných nerezových sudech (KEG), začali jsme plnit naše minerální vody Kláštornou Kalcia, slovinskou Radenskou a chorvatskou značku Studena do lahví ze 100% recyklovaného PETu (rPET).
Před pár týdny jsme pak oznámili novinku – v rámci projektu Cirkulka chceme prodávat oblíbené nápoje ve vratném skle i v maloobchodu. Proč? Protože z dlouhodobých analýz a z aktuální srovnávací studie jednotlivých obalů, kterou jsme zrealizovali se společností CI3, se vratné sklo ukazuje jako jedna z nejlepších ekologických cest.

Jak jsme k tomu došli?
Všechny obaly, které využíváme pro distribuci našich nápojů, jsme „proklepli“ ze všech stran – zaměřili jsme se na to, kolik uhlíku vyprodukuje těžba nebo produkce primární suroviny, ze které je obal, jakou stopu za sebou nechává doprava (a to nejen při transportu zdrojového materiálu, ale i hotového produktu k zákazníkovi a od něj), kolik energie spálí (znovu)zpracování obalu nebo jeho následná likvidace. U vratných obalů jsme pak zkoumali i to, co stojí za přípravou ke znovuvyužití.

„Vypočítaná produktová uhlíková stopa je měřítkem celkového množství emisí skleníkových plynů, které se uvolní během životního cyklu určitého výrobku či služby. Zákazníky jsou v naší analýze myšleny obchody, kde se produkty prodávají. Fáze nákupu konzumenty a jejich spotřeba nejsou ve výpočtu zahrnuty. Uhlíkovou stopu jednotlivých obalů jsme poměrově přepočítali na 1 l nápoje, abychom měli komplexní a srovnatelné hodnoty,“ dovysvětluje Josef Novák ze společnosti CI3.

Výsledkem je pak tento graf.
Výsledky pod lupou
Z analýzy jednoznačně nejlépe vychází nerezový sud (KEG), který dlouhodobě podporujeme. Druhou nejnižší uhlíkovou stopu zanechávají recyklované plechovky, kterých je v trhu minimum. Velmi podobně pak vychází recyklovaný PET, vratné sklo a za nimi v blízkém závěsu standardní PET.


U vratných obalů se výsledný výpočet uhlíkové stopy odvíjí i od počtu znovupoužití. „Při dobré konstrukci a ochranou před dlouhotrvajícím mrazem vydrží sklo 80 a více otáček. Pokud by se jeho rotace zvýšila, uhlíková stopa tohoto obalu začne ještě klesat, navíc se jejich znovuvyužitím netvoří odpad,“ vysvětluje Jannis Samaras, šéf Skupiny Kofola.

Komplexní srovnávací analýzu společnosti CI3 si můžete prohléhnout zde.

Projekt Cirkulka, díky kterému se vratné sklo navrátí už příští rok do maloobchodů, nabídne spotřebiteli novou možnost, jak snížit svou uhlíkovou stopu a užít si i doma oblíbené nápoje ze skla.