Byznys

Výroční zpráva Kofoly potvrdila velmi dobrý výsledek loňského roku s provozním ziskem EBITDA ve výši 1,11 miliardy korun

13.04. 2023

Skupina Kofola ve své výroční zprávě potvrdila v únoru zveřejněné, velmi dobré předběžné výsledky. Rok 2022 byl, již potřetí v řadě, náročným rokem. Růst cen energií a klíčových materiálů představoval další výzvu, se kterou se domácí nápojářská firma vypořádala dokonce lépe, než čekal trh.

Výroční zpráva Kofoly potvrdila velmi dobrý výsledek loňského roku s provozním ziskem EBITDA  ve výši 1,11 miliardy korun

Skupina Kofola velmi pocítila růst nákladů na energie a suroviny, a to zejména na klíčovém československém trhu, kde sice tržby meziročně vzrostly o 18 % (v prodaných litrech o 6 %), ale ukazatel EBITDA poklesl o 7 %.

V Adriatickém regionu byla Kofola opět velmi úspěšná, tržby vzrostly o téměř 15 % (v prodaných litrech o 8 %), navíc zde dosáhla zlepšení na úrovni EBITDA, a to o téměř 3 %. Ve voňavém segmentu Voňavé a čerstvé (Fresh&Herbs) tržby vzrostly o 35 %, EBITDA vzrostla téměř čtyřnásobně.

„Celkový výsledek, kdy ukazatel EBITDA za celou Skupinu Kofola poklesl o 1,6 %, je tak ve světle všech loňských událostí více než dobrý a dosáhli jsme jej díky obrovskému nasazení našich zaměstnanců a loajalitě našich zákazníků. Velmi si této podpory vážíme a musíme za ni znovu poděkovat,“ říká Martin Pisklák, finanční ředitel Skupiny Kofola.

Dosavadní vývoj v prvních třech měsících roku 2023, které však mají na roční ukazatel EBITDA vždy nejmenší vliv, je velmi pozitivní. Tržby meziročně vzrostly o 13 %, pokles v prodaných litrech, se kterým je v této makroekonomické situaci nutné počítat, představuje 8 %. Ceny energií jsou v současné době na pozitivní trajektorii. Cena cukru je dle managementu Kofoly bohužel v souladu s očekáváním, tedy ve srovnání s loňským rokem dvojnásobná. Co se ceny PET materiálu týče, vedení Kofoly věří, že ta již dosáhla svého vrcholu.

V únoru zveřejněné cíle na rok 2023, s EBITDA mezi 1,10 – 1,25 miliardou korun a růstem tržeb o 12 %, zůstávají bez úpravy. „Ke zúžení intervalu cíle EBITDA pravděpodobně přistoupíme při zveřejnění výsledků prvního čtvrtletí, tedy 1. června. Valná hromada, jež bude schvalovat účetní závěrku roku 2022, se bude konat v červnu, přesný termín upřesníme,“ uzavírá Martin Pisklák.