EKOfola

Pět favoritů zůstalo ve Stromu roku 2023. Týdenní superfinále rozhodne

02.10. 2023

Populární anketa Strom roku končí půlnocí 8. října. Do tajného superfinále, které trvá jen týden, se probojovala Nepomyšlská lípa, hruška v širém poli v Mrákotíně u Skutče, Divadelní lípa z Týnce nad Sázavou, Lípa na školní zahradě z jižní Moravy a borovice Krásná Pepina z Kerska. Ostatní soutěžící obsadili 5. až 10. pozici a o šanci na zisk titulu Strom roku přišly. Hlasování pro zbylou pětku je možné bezplatně na www.stromroku.cz. Vítězný strom oznámí Nadace Partnerství společně s generálním partnerem ankety minerální vodou Ondrášovka v úterý 24. října. Medailisté získají odborné ošetření na míru, vítěz postoupí do evropského kola ankety.

Pět favoritů zůstalo ve Stromu roku 2023. Týdenní superfinále rozhodne

Mezi pěticí stromů v superfinále ankety Strom roku není nouze o silné příběhy. Vedle Nepomyšlské lípy, co shlíží z pahorku, kde kdysi stála šibenice, je v soutěži i další národní strom, který je patronem uprchlíků a utlačovaných menšin, nebo borovice Krásná Pepina z povídky Bohumila Hrabala. Svým nevšedním rozevlátým vzhledem zase zaujme mrákotínský strom vystupující v anketě pod názvem „Stojí hruška v širém poli“. Divadelní lípu pak ocení milovníci historie. Stojí totiž na základech přemyslovského paláce a svou mohutností dotváří hradní areál.

„Je úžasné sledovat, kolik energie věnují komunity podpoře svého stromu. Vnímám obrovský pocit sounáležitosti, který místním obyvatelům anketa už dvaadvacet let přináší. Možná se pohádají o politice, ale za svůj strom bojují společně,” shrnuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství a dodává: „Svým hlasem zajistíte nejen potřebné ošetření pro vítězné stromy, ale také podpoříte aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí.” Letos je hlasování ozvláštněno superfinále, které trvá pouhý týden, od 2. do 8. října, a může finálním pořadím pořádně zamíchat. Superfinále je tajné – počet hlasů je na www.stromroku.cz v tuto chvíli skrytý.

Nabízí však možnost hlasovat v letošní anketě podruhé. Dosud totiž platilo, že z jedné e-mailové adresy lze svému favoritovi poslat jen jediný hlas. V superfinále je však nyní možné hlasovat ze stejného e-mailu znova – bez ohledu na to, jaký strom jste podpořili v předchozím hlasování. „Máme radost, že jsme i letos mohli stát po boku ankety Strom roku, která oslavuje krásu a význam stromů pro naši krajinu. Nehledě na to, který strom letos vyhraje, je skvělé, že se o jejich příbězích může dozvědět každý. A to mimo jiné i díky sérií pořadů o každém z finalistů, které jsme jako dlouholetý partner ankety natočili se známým moderátorem Vladimírem Kořenem. I po skončení soutěže je najdete na Youtube
kanále Ondrášovky,“ dodává Kateřina Ceralová, senior manažerka Ondrášovky.