Byznys

Kofola se stala majitelem 34% podílu ve společnosti Zahradní OLLA

02.10. 2023

Nápojářská společnost v lednu oznámila, že v rámci rozvoje svého inkubátoru zaměřeného na startupové a udržitelné projekty, podpoří krnovskou firmu Zahradní OLLA s.r.o. Ta vyrábí hliněné zavlažovací nádoby, které pomáhají šetřit vodou. Zájem o ně byl v letošním roce opět větší, než jaký bylo možné uspokojit. Kofola se rozhodla stát se třetinovým partnerem Zahradní OLLY a zainvestovat zhruba milion korun do jejího rozvoje.

Kofola se stala majitelem 34% podílu ve společnosti Zahradní OLLA

Krnovský startup Zahradní OLLA přijal nabídku pronájmu dílenských prostor v areálu společnosti Kofola, kde sídlí její přepravce SANTA-TRANS. „Během léta jsme pracovali na rozvržení výroby, skladu, expedice a celkového zázemí Zahradní OLLY v těchto prostorách. Zároveň jsme dospěli k zásadnímu rozhodnutí zakoupit novou, větší vypalovací pec, která nám umožní navýšit produkci našich výrobků a nachystat si dostatečné skladové zásoby pro jaro 2024,“ vysvětluje Šárka Boček, která společně s Karlem Dufkem firmu založila.

To vše by nebylo možné bez podpory ze strany Kofoly ČeskoSlovensko. Ta poskytla Zahradní OLLE už zkraje roku úvěr v řádech statisíců korun. Generální ředitel Jannis Samaras tehdy informoval, že firma je připravena i na další investici v podobě odkupu podílů. A k této události nyní došlo. Kofola využila práva první opce na nákup podílu ve společnosti Zahradní OLLA a stala se majitelem 34% podílu. Šlo o investici ve výši zhruba 1 miliónu korun.

„Fandíme firmám, které jsou lokální, řízené s nadšením a kompetencí, a jejichž výsledný produkt je šetrný vůči přírodě. Jsem rád, že projekty, jako je OLLA, můžeme podpořit a rozvíjet v našem inkubátoru,“ vysvětluje Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola. „Ve smysluplné spolupráci malých a velkých firem vidíme budoucnost. Nejenže to přináší nové impulsy do zavedených procesů, ale obohacuje to i samotné lidi ve firmách. V tomto případě je míra nasazení našich zaměstnanců tak vysoká, že někteří se sami rozhodli do byznysu OLLY zainvestovat i své vlastní peníze,“ doplňuje.

Přínos spolupráce potvrzuje i Šárka Boček. „Díky podpoře lidí z týmu Kofoly jsme za poměrně krátkou dobu ušli kus cesty. Změnami prochází nejen naše webové stránky, ale také e-shop. Zavádíme například možnost platby v eurech, abychom usnadnili nákup zájemcům ze Slovenska, kterých není málo. Během podzimu 2023 spustíme anglickou verzi stránek a e-shopu, abychom mohli oslovit zákazníky a obchodní partnery v celé Evropě,“ líčí plány Šárka Boček.

V nejbližších měsících se bude Zahradní OLLA věnovat zejména rozvoji obchodních vztahů, zaměřit se chce i na rozvinutí spolupráce se samosprávami, resp. mateřskými a základními školami. Právě na jejich zahradách je ideální zavlažovat nádobami OLLA, díky čemuž budou prosperovat i v letních prázdninových měsících. „Jsem certifikovanou permakulturní designérkou. Školám tak mohu nabídnout velmi originální a funkční pohled nejen na tvorbu zahrady, ale především na její následný provoz. A o tom, že díky hliněným nádobám OLLA pochopíte nejen kapilární jev, ale i další fyzikální a ekologické otázky, netřeba vůbec pochybovat,“ říká s nadšením Šárka Boček. Spolupráci v tomto směru rozvinula OLLA už i s Kofolou v Rajecké dolině. Právě tam vznikly první udržitelné záhony, v nichž školáci pěstují byliny.

Cílem Zahradní OLLY je vyrůst z regionálně vnímaného startupu na udržitelnou společnost s přeshraničním dosahem. Hliněné nádoby, které snižují množství vody potřebné pro zavlažování, najdete na www.zahradniolla.cz. Fyzicky se se zakladateli a jejich výrobky můžete potkat na říjnových konferencích Slou days 2023 a Týden inovací v Praze. Zahradní OLLA se zúčastní i odborného workshopu neziskové organizace Kvapka Rajeckej doliny na Slovensku a v listopadu bude již tradičně přítomna na Permakulturní konferenci 2023.