EKOfola

Se zástupci žilinského kraje a s odborníky na vodu jsme podepsali memorandum o spolupráci při řešení sucha v Rajecké dolině

04.10. 2022

Na přírodě Rajecké doliny a zdraví krajiny v okolí našich vodních zdrojů nám velmi záleží. Proto jsme společně se zástupci Žilinského kraje a dalšími organizacemi podepsali memorandum, v rámci kterého chceme předcházet suchu a realizovat vodozádržná opatření v povodí řeky Rajčanky. Právě toto místo patřilo letos v létě k těm nejvíce postiženým.

Se zástupci žilinského kraje a s odborníky na vodu jsme podepsali memorandum o spolupráci při řešení sucha v Rajecké dolině

Rok 2022 se projevil extrémním snížením průtoku českých i slovenských řek. Sucho se nevyhnulo ani slovenské řece Rajčance, která v létě 2022 patřila mezi nejpostiženější toky. Společně s odborníky jsme proto přispěli ke vzniku akčního plánu dílčích kroků, které by měly pomoci k revitalizaci celého území Rajecké doliny.

Memorandum o spolupráci podepsali kromě našeho náčelníka Jannise Samarase i županka Erika Jurinová za Žilinský samosprávny kraj, Ladislav Židek za Občanské sdružení Ekoenergie, které se dlouhodobě věnuje vodozádržným aktivitám na území BIOparku Drienová, ale i Občianske združenie MVO Ľudia a voda zastoupené uznávaným odborníkem na řešení vody, sucha a klimatických změn, Michalem Kravčíkem. Společně budeme pracovat na pilotních řešení zadržování vody v povodí řeky Rajčanky. Součástí spolupráce budou také pracovní setkání a konkrétní realizace. 

Podpis memoranda

Žilinská županka Erika Jurinová považuje memorandum za známku toho, že si zainteresovaní uvědomují vážnost situace. „V tejto situácii, ktorá nás čaká, to bude veľmi náročné. Ale keďže množstvo financií pôjde na zelenú ekonomiku, tak budeme môcť prefinancovať mnohé riešenia cez európske fondy,“ naznačila způsob financování prací Jurinová.

Přestože energetická krize a s ní spojené nárůsty nákladů nás nutí šetřit, kde se dá, do těchto projektů chceme i nadále investovat. „Je to jedna z mála věcí, které jsme dosud neškrtli, přestože šetříme, kde se dá. Zde jsme zachovali stejné peníze i příští rok. Jsou to stovky tisíc eur na začátek,“ naznačil plány Jannis Samaras, náš generální ředitel a dodal, že pod našimi křídly vznikla i nezisková organizace, která bude mít vodozádržné aktivity vyloženě v popisu práce.

První opatření na zadržování vody se už podařilo s experty realizovat v červenci. Na podzim pak chystáme i realizaci dalších opatření, která by měla přispět k tomu, aby voda z lesa neodtékala po zhutněných cestách, ale zůstávala tam, kde je jí třeba. 

Suchá období podle odborníků nekončí, pravděpodobně nás čekají i v následujících letech. Je tedy nezbytné pracovat spolu s odborníky na opatřeních, která by nám pomohla v budoucnu s předstihem odhadnout potencionální riziko nedostatku vody v krajině.