Byznys

Výrobci nealko nápojů: návrh zařazení nealkoholických nápojů do vyšší sazby DPH je nepromyšlený a diskriminační

15.05. 2023

Skupina Mattoni 1873 a společnost Kofola ČeskoSlovensko považují záměr vlády zvýšit sazbu daně z přidané hodnoty na nealkoholické nápoje z 15 % na 21 % za zcela absurdní, nepochopitelný a diskriminační. Ve svém důsledku jde o útok na lidi, kteří si nealkoholické nápoje oblíbili a chtějí si odpovědně dopřát zdravý a osvěžující pitný režim.

Výrobci nealko nápojů: návrh zařazení nealkoholických nápojů do vyšší sazby DPH je nepromyšlený a diskriminační

Mattoni 1873 i Kofola se dlouhodobě snaží poskytovat kvalitní nealkoholické nápoje za přiměřenou cenu tak, aby byly dostupné všem vrstvám obyvatelstva. Navrhované zvýšení DPH omezí jejich přístup k nealkoholickým nápojům, což určitě není v souladu s vládními cíli podporovat zdravý životní styl a prevenci zdravotních problémů.

„Vláda nepřípustně dělí potraviny na výrobky s nezpochybnitelným zdravotním či sociálním významem (potraviny – ale včetně např. cukrovinek), které budou mít 12% sazbu DPH, a nápoje včetně nealkoholických, které budou zatíženy 21% sazbou DPH a jsou tedy ve vládním pojetí nezdravé. Tento výklad je nejabsurdnější u balených minerálních, kojeneckých a pramenitých vod z kvalitních zdrojů. Kohoutková voda není alternativou především pro kojenecké a minerální vody; ty mají navíc prokazatelné blahodárné účinky na lidský organismus, slouží k hydrataci a zároveň k doplňování minerálů. Přesto je podle vlády jejich konzumace zřejmě nezdravá, zatímco tiché víno coby alkoholický nápoj vláda nepochopitelně zvýhodňuje nulovou spotřební daní – že by kvůli jeho nezpochybnitelnému zdravotnímu či sociálnímu významu?“ - ptá se Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.

Výrobci nealkoholických nápojů považují opatření vlády za nešťastné

„Zvyšování DPH na nealkoholické nápoje je navrhováno nespravedlivým způsobem, v podobě ryzí diskriminace jednoho druhu potravin. Nealkoholické nápoje nemají být přepychovým artiklem, který by si mohli dovolit pouze vybraní jedinci. Jsou základní potřebou, kterou využívá široké spektrum obyvatel včetně dětí v případě např. kojeneckých vod, těhotných žen a sportujících v případě minerálních vod a dalších skupin, které potřebují vhodně doplňovat svůj pitný režim o minerály a jiné funkční látky,“ reaguje Ondřej Postránský, generální ředitel Mattoni 1873. „Obdobně nedává výrobcům smysl ani zařazení bylinných čajů nebo ovocno-zeleninových čerstvých šťáv mezi nezdravé potraviny,“ doplňuje Daniel Buryš, generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko.

Nesmyslný je podle výrobců ale i záměr zvýšit DPH u slazených nápojů, s odůvodněním jejich zvyšující se spotřeby. Slazené nápoje nejsou hlavním přispěvatelem k příjmu volných cukrů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) dospěl k závěru, že skupiny potravin, které nejvíce přispívají k příjmu přidaných a volných cukrů v evropských zemích, jsou “cukry a cukrovinky“ (tj. stolní cukr, med, sirupy, cukrovinky a sladké dezerty). Přesto mají tyto potraviny v ČR klesnout do 12% sazby DPH, zatímco nápoje, které jsou na mnohem nižších příčkách “cukrového“ žebříčku EFSA, vyskočí do sazby 21 %.

„Zcela nekompetentní je argumentace ministerstva financí, že důvodem pro vyšší sazbu DPH je používání jednorázových plastových obalů u nealkoholických nápojů. I ostatní potraviny jsou baleny do takových obalů, a přesto nejsou zařazeny do vyšší sazby. Zároveň výrobci nealko nápojů aktivně uvádějí své nápoje i ve vratných obalech. Ty jsou dlouhodobým standardem u sortimentu pro restaurace a také do retailu byly uvedeny nápoje ve vratných skleněných lahvích. Navíc se připravuje zavedení zálohového systému, který naopak umožní opakované a efektivní využití PET materiálu recyklací “z lahve do lahve“. Narozdíl od jiných potravinářů, kteří nemají k cirkulárnímu řešení ani nakročeno,“ doplňuje Ondřej Postránský.

„Návrhem jsme zkrátka šokováni. Je to kudla do zad, kterou těžce zkoušený nápojový průmysl opravdu nečekal. Chápeme potřebu vlády stabilizovat rozpočet a vnímáme řadu navržených opatření jako prospěšných. Výsledkem by však rozhodně nemělo být diskriminační postižení oboru, který jako jeden z mála v Česku patří k lídrům pro celý středoevropský region. Věříme, že vláda ještě bude některé své ne zcela promyšlené návrhy korigovat,“ uzavírá Daniel Buryš.