Byznys

Skupina Kofola v prvním kvartálu zvýšila tržby o 6,7 %, EBITDA stoupla o 23,2 %.

15.05. 2018

Tržby skupiny Kofola v prvním čtvrtletí bez započtení polského segmentu stouply o 10,9 %, se započtením Polska skupina zvýšila tržby o 6,7 %. Hodnota ukazatele EBITDA vzrostla o 23,2 %.

Skupina Kofola v prvním kvartálu zvýšila tržby o 6,7 %,  EBITDA stoupla o 23,2 %.

„Výsledky za první kvartál potvrdily růstovou tendenci z posledního kvartálu roku 2017 a vnímáme je velmi pozitivně. Domnívám se, že dávají při současném stabilně teplém počasí důvod k optimistickému výhledu,“ říká Daniel Buryš, finanční ředitel skupiny Kofola, a pokračuje: „Tradičně jsme rostli v ČeskoSlovensku i v Adriatickém regionu.“

Na českém trhu Kofola navýšila tržby o 14 %. Za tímto nárůstem stojí především vyšší prodeje nápojů Kofola, Rajec a Vinea. Na slovenském trhu Kofole tržby stouply meziročně o 3,4 %. Vedle výše uvedených značek spotřebitelé více kupovali také nápoje značky Rauch.

Pozitivní čísla přicházejí i z nejrůstovějšího trhu, kde Kofola působí, tedy z Adriatického regionu. Tam tržby narostly o 17,2 %. Dařilo se zejména v Chorvatsku, kde naše aktivity vygenerovaly růst tržeb v řádu desítek procent. V Polsku od začátku roku 2018 začala Kofola distribuovat značku ledových čajů Nestea.

Skupině se dařilo i na poli zdravějších potravin. Tržby vlajkové lodi, značky UGO, narostly prostřednictvím 82 Freshbarů a Salaterií o 32,4 %. Kofola v tomto segmentu v prvním kvartálu udělala další významný krok, kdy koupila 100% podíl v tradiční české firmě Leros. Kofola převzala všechny výrobní kapacity i zaměstnance tohoto tradičního českého výrobce bylinných směsí z léčivých rostlin. Společně se společností Premium Rosa, jíž skupina koupila v roce 2017, tak byl utvořen  důležitý pilíř zpracovávající bylinky, léčivé rostliny a autentické suroviny, které bude možné využít i pro další produkty skupiny.

Tento týden se koná valná hromada společnosti, která bude schvalovat loňské hospodaření. Většinový vlastník společnosti Kofola ČeskoSlovensko, společnost AETOS a.s., vlastněná rodinou Samarasů, navrhuje navýšit dividendu na 16,20 Kč na akcii. Původně představenstvo navrhovalo dividendu 13, 50 Kč na akcii.